امروز: سه شنبه 12 اسفند 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

واحد تبریز ، اولین واحد دانشگاه آزاد اسلامی کشور

نیم نگاهی به تبریز و دانشگاه آزاد اسلامی تبریز:

تبریزیکی از بزرگترین شهرهای ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. تبریز قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، صنعتی، سیاسی وفرهنگی این منطقه شناخته می شود. این شهر درسده های گذشته پایتخت سیاسی حکومت‌های: اتابکان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، قراقویونلوها وآق‌قویونلوها وهمچنین نخستین پایتخت خاندان صفوی بوده است.

اولین دانشگاه جهان (ربع رشیدی)که700 سال پیش تأسیس شده است. اولین چاپخانه، اولین شهرداری، اولین روزنامه، اولین سینما، اولین کودکستان، اولین مدرسه مخصوص کودکان کر و لال ایرانیان و...دراین شهرتأسیس شده اند و بدین خاطر این شهر به عنوان شهر اولین ها شهرت یافته است .

ازمشاهیر تبریز می توان به شمس تبریزی، صائب تبریزی، علامه‌ها: امینی، طباطبایی، جعفری و... وهمچنین شخصیت‌های معاصر،شهریار شیرین سخن وپروین اعتصامی اشاره نمود.

امروزه تبریز به عنوان دومین شهر دانشگاهی ایران-پس از تهران-مطرح است. این شهر دارای دانشگاه‌ها و موسسه های آموزش عالی دولتی وغیردولتی متعددی است.

دانشگاه آزاداسلامی تبریز، اولین واحددانشگاه آزاداسلامی درسطح شهرستان‌هاست. این دانشگاه در23 آبان ماه سال1361 شمسی تأسیس گردید ودرسال تحصیلی 63-62  با پذیرش 150 دانشجو در سه رشته ریاضی، فیزیک و شیمی فعالیت آموزشی خود را آغاز نموده است.

واحد تبریز در طی این سالها، با اتکا به پروردگار متعال و تلاش و کوشش  مدیران، استادان وکارمندان خود، با برنامه ریزی دقیق و راهبردهای مناسب براساس شاخصه‌های علمی و فرهنگی توفیقات چشمگیری بدست آورده است که از جمله آن می توان به کسب رتبه 4 در بین نزدیک به 400 واحد دانشگاه آزاد اسلامی کشور و رتبه 41 در بین کل دانشگاه‌های ایران بر اساس گزارش پایگاه رتبه‌بندی "سایماگو" اشاره کرد.

واحد تبریز به عنوان یک دانشگاه جامع و با برخورداری از سرمایه انسانی متعهد و با انگیزه هم اکنون دارای1195استاد(تمام وقت،نیمه وقت ومدعو)، بیش از 23 هزاردانشجو، 811 نفر کارمند و 89 هزار دانش‌آموخته می باشد.

این قطب علمی شمال غرب کشور در راستای رسیدن به اهداف عالیه دانشگاه آزاد اسلامی؛  تولید و گسترش دانش و فناوری‌های نوین را در جهت نیل به مرجعیت علمی، توسعه پایدار، دانش محور و ثروت آفرین سرلوحه امور خود قرار داده و از این رو در حال حاضر دارای 12 دانشکده (دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده پرستاری و مامائی، دانشکده دامپزشکی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده هنر و معماری، دانشکده علوم انسانی و تربیتی، دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی، دانشکده علوم پایه، دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی، دانشکده مدیریت، اقتصاد و حسابداری و دانشکده ادبیات و زبان خارجی)،  265  رشته - مقطع تحصیلی،3 دانشکده فنی و حرفه ای و 8 مدرسه ازمقطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی(سما)، 2 بیمارستان (امام سجاد(ع) و زکریا)، 4 کتابخانه (دارای بیش از 223 هزارجلد کتاب)، 116 آزمایشگاه و کارگاه تخصصی، 11  مرکز تحقیقاتی، رشد و فناور،  13 سایت اینترنت، کلینیک دامپزشکی،  سالن‌های همایش و کنفرانس، مرکز مشاوره، سلف سرویس، 2سالن چند منظوره ورزشی، 4 خوابگاه دانشجویی، 2 باب مهمانسرا و ... می باشد.

هم اکنون باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، 47 انجمن علمی، 4 تشکل دانشجویی و ستاد امور دانشجویان شاهد و ایثارگر در این دانشگاه فعالیت می نمایند.

همچنین این دانشگاه در سال 91 افتخار میزبانی دو شهید گمنام جنگ تحمیلی را کسب نموده که مزار پاکشان در حسینیه مسجد امیرالمومنین(ع) دانشگاه قرار دارد.

ü     مجتمع بین الملل واحد تبریز:

جذب بیش از300 نفر دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل تبریز در مقطع دکترا در رشته‌های شهرسازی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی  و مدیریت دولتی و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های حقوق، معماری و مدیریت.

قابل ذکر است این واحد دانشگاهی با تأسیس مجتمع بین الملل ضمن استفاده از پتانسیل موجود از جمله وجود راه‌های ارتباطی زمینی و هوایی با کشورهای منطقه و موقعیت همسایگی با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و ترکیه آمادگی خود را برای جذب و تبادل دانشجو با کشورهای همسایه را فراهم نموده است.

ü     بیمارستان امام سجاد (ع)  واحد تبریز:

 

بیمارستان 124 تخت خوابی تخصصی و فوق تخصصی امام سجاد(ع) واحد تبریز دارای 30 هزار متر مربع مساحت،20 هزار مترمربع زیربنا، هفت اتاق عمل، 27 تخت ویژه  ICU،CCU،NICU، بخش های درمانگاه، اورژانس، کودکان، جراحی، داخلی، زنان و خدمات پاراکلینیکی و... می باشد. بعد از راه اندازی قریب الوقوع این بیمارستان اضافه کردن رشته های تحصیلات تکمیلی و دستیاری به رشته های موجود این دانشگاه مقوله مهم دیگر است که انجام می شود.