امروز: چهارشنبه 26 تیر 1398 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

دکتر هاشمی: دانشگاه آزاد اسلامی اولین مجری طرح اخلاق حرفه‌ای

تاریخ خبر: دوشنبه 24 آبان 1395 - 12:41
تعداد بازدید: 176
دهمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی روز گذشته با حضور دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، دکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و مسئولان این استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، دکتر سیدطه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی درباره عملکرد فرهنگی و دانشجویی استان آذربایجان شرقی گفت: انتظار از این استان بالاست، خوشبختانه عملکرد استان نیز در این زمینه خوب بوده است. از 8 عنوان فعالیت‌های فرهنگی که در شورای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مصوب شده بود؛ استان آذربایجان شرقی در محورهای دین و اخلاق، انقلاب و رهبری، فرهنگ، اندیشه و هویت ایرانی و اسلامی مناسب عمل کرده است اما در بخش‌هایی مانند هنر و ادبیات، کانون‌ها و نشریات دانشجویی باید بیشتر تلاش کند.

وی ادامه داد: با وجود این که در سال گذشته 29 کانون تاسیس و به 25 نشریه دانشجویی مجوز داده شد این فعالیت‌ها باید بیشتر شود. در دوره جدید مدیریتی تاکید بر این است که امکان فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشجویان فراهم شود و دانشجویان برای راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی و اجتماعی و نشریات دانشجویی تشویق شوند.

برگزاری اولین جشنواره نشریات دانشجویی

هاشمی به طرح‌های ماندگار فرهنگی اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی که برای اولین بار در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد یکی از فعالیت‌های خوب استان آذربایجان شرقی استاز طرفی این استان با برگزاری همایش‌های سبک زندگی و جشنواره صلح و سلام در این زمینه عملکرد خیلی خوبی داشته است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به تاکیدات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری به پژوهشگران قرآن و عترت و اجتماعی خود ماموریت داد تا درباره طرح سبک زندگی ایرانی و اسلامی کار کنند. برای این موضوع یک سری همایش از سبک زندگی بزرگان دینی از جمله همایش سبک زندگی از منظر مقام معظم رهبری در همین استان برگزار شد. همه این فعالیت‌ها کمک می‌کند تا بتوانیم مدلی برای سبک زندگی تعریف کنیم.

وی به طرح مفاخر و مشاهیر در استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: این طرح در همه واحدهای سراسر کشور باید اجرا شود که مفاخر و مشاهیر خود در طول تاریخ را معرفی کنند. این مسائل باید موضوعات پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی باشند. استان آذربایجان شرقی نیز با توجه به مشاهیر و مفاخری که دارد باید در این زمینه فعال باشد و دانشجویان برای پایان‌نامه‌هایشان از این موضوعات استفاده کنند.

اجرای طرح سیمای زندگی توسط واحد تبریز

هاشمی درباره اجرای طرح سیمای زندگی گفت: طرح سیمای زندگی به صورت آزمایشی در 10 واحد کشور از جمله واحد تبریز با جامعه آماری 4هزار نفر اجرا شد. در این طرح آسیب‌ها و چالش‌های اجتماعی در دانشگاه آزاد اسلامی بررسی می‌شود. خوشبختانه در تحلیل آمارها موضوع آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه آزاد اسلامی بهتر از دانشگاه‌های دیگر است. در ادامه این طرح 100هزار نفر دیگر بررسی خواهند شد که واحدهای دیگر دانشگاه آزاد اسلامی نیز در آن شرکت خواهند کرد.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی درباره خوابگاه‌ها گفت: معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی در بحث استفاده از خوابگاه‌های خالی فعال است این خوابگاه‌ها می‌تواند برای موضوع گردشگری استفاده شود و در اختیار خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی و مردم قرار گیرد.

وی افزود: طرح مطالعاتی روی موضوعات مشترک با کشورهای همسایه از دیگر برنامه معاونت دانشجویی و فرهنگی است که استان آذربایجان شرقی با توجه به هم مرزی‌اش با دو کشور دیگر می‌تواند در این طرح مفید باشد. این استان در موضوعاتی مانند میراث محلی و شخصیت‌های مشترک می‌تواند فعالیت کند.

هاشمی درباره شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی گفت: راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی، هنری و اجتماعی در دستور کار قرار دارد، استان آذربایجان شرقی نیز از پتانسیل‌های خوبی برخوردار است که می‌توان این شرکت‌ها را راه‌اندازی کند.

محور اجلاس 71 دانشگاه آزاد اسلامی مسائل فرهنگی و اقتصادی است

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی به اجلاس 71 این دانشگاه اشاره کرد و گفت: هفتادویکمین اجلاس دانشگاه آزاد اسلامی بهمن برگزار می‌شود. محوریت موضوع اجلاس امسال فرهنگی و مسائل اقتصادی است. با توجه به اینکه دانشگاه دو پیوست فرهنگی و اقتصاد مقاومتی و درآمدزایی را به همه معاونت‌ها ابلاغ کرده دستاوردهای فرهنگی دانشگاه در حاشیه این اجلاس نمایش داده خواهد شد و در آن کارهای هنری مانند صنایع دستی و هنری و شرکت‌های دانش‌بنیان فرهنگی شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: طرح اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه پیگیری می‌شود. در این طرح 45 رشته در 45 دانشکده شناسایی شده‌اندتاکنون هیچ کدام از دانشگاه‌های کشور درباره این موضوع فعالیت نکرده است و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان اولین دانشگاه این طرح را دنبال می‌کندواحد تبریز نیز در رشته حقوق باید در این زمینه فعال باشد.

هاشمی درباره حوزه دانشجویی استان آذربایجان شرقی گفت: در حوزه دانشجویی این استان مشکلی وجود ندارد و واحدها عملکرد خوبی داشتند. از زمانی که سامانه نقل و انتقالات نیز راه‌اندازی شده نقل و انتقالات دانشجویان با سرعت و کیفیت بیشتری انجام می‌شود.