امروز: چهارشنبه 26 تیر 1398 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز برگزار کرد: گفتمان آزاد دانشجویی

تاریخ خبر: سه شنبه 23 آذر 1395 - 08:12
تعداد بازدید: 369
به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز گفتمان آزاد دانشجویی در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، حجت الاسلام محمد علی آهنگران، نویسنده و پژوهشگر در این مراسم گفت: حق خواهی،پرسشگری و روحیه استکبار ستیزی سرفصل شروع جنبش دانشجویی بود و این جنبش یک ذخیره ارزشمند برای  همه است که نسبت به عزت و شرف و آگاهی بخشی در جامعه حساس باشیم.

حجت الاسلام آهنگران افزود: روحیه پرسشگری ونقد قضایا و آرمان خواهی و اصول گرایی در عین داشتن روحیه اصلاح طلبی دو تمایز مهم جنبش دانشجویی با سایر جنبش هاست.

وی تصریح کرد: توجه به مهمترین اولویت های مهم جامعه مخصوصا مبارزه با فساد و ویژه خواری، رعایت قانون و حق شهروندی و حساسیت نسبت به حقوق تک تک افراد جامعه وایجاد عقلانیت ویژگی های عمده ای است که از جنبش دانشجویی در عصر حاضر انتظار می رود.

این نویسنده و پژوهشگر تأکید کرد: مطبوعات آزاد، احزاب آزاد وجنبش دانشجویی پرسشگر ونقاد، درجه حساسیت یک جامعه است و اگر اینها از جامعه گرفته شود شفافیت جامعه از میان می رود.

در ادامه این مراسم دکتر محمد کیانوش راد نماینده سابق در مجلس ششم گفت: دانشجو و دانشگاه از طبقه ای هستند که میل به دانستن دارند و سوال کردن اولین نکته ای است که هرانسان دانش پژوه به دنبال آن است زیرا جرأت دانستن ،کار بزرگی است.

دکتر کیانوش راد افزود:  ورود به دانشگاه و آموختن، ورود به حوزه پرسشگری است وبه دلیل ماهیت ساختاری دانشگاه ، باید در مسائل علوم اجتماعی و حقوقی و سایر زمینه ها ورود پیدا کرده و به ارائه راه حل بپردازد.

وی تصریح کرد: آزادی بر کلیه امور مقدم است و قدرت بدون آزادی و قانون، میل به دیکتاتوری ایجادمیکند و برعکس آن نیز باعث هرج و مرج می شود.

این نماینده سابق مجلس تأکید کرد: نگاه اصلاح جامعه نگاهی امروزی و جدید نیست و در طول تاریخ با مدلهای مختلف وجود داشت ولی نقش دانشجو در این میان نقشی روشنگرانه بود که معطوف به قدرت نیست.

دکتر کیانوش راد ادامه داد:آگاهی فکنی، آزادی خواهی و روشنگری از وظایف مهم دانشجو می باشد واگر دانشجو نبود حرکت ملی شدن نفت صورت نمی گرفت، انقلاب اسلامی به این شکل امروزی قادر به پیروزی نبود و جامعه ایران به پیش نمی رفت.

وی تأکید کرد: رشد علم با آزادی همراه است و دانشجو باید در راه آرمانها ودفاع از آزادی فداکاری داشته باشد و سیستم نیز باید سالم و دیوان سالاری براساس شایسته سالاری صورت گیرد و مسئولان در برابر سوالات مردم پاسخگو باشد.

در ادامه این مراسم پرسش و پاسخ برگزارشد.

 

گفتمان آزاد دانشجویی 22 آذرماه در سالن شهریار دانشگاه آزاد اسلامی تبریز برگزار شد.