امروز: چهارشنبه 1 خرداد 1398 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

عمده تلاش مان بر انضباط مالی و مدیریت هزینه ها استوار است/470 رشته محل تثبیت شده است

تاریخ خبر: دوشنبه 20 شهریور 1396 - 08:50
تعداد بازدید: 145
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شرقی امروز گفت: طی دوسال اخیر 470 رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی در سامانه گسترش وزرات علوم تثبیت شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شرقی امروز گفت: طی دوسال اخیر 470 رشته محل دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی در سامانه گسترش وزرات علوم تثبیت شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد تبریز دکتر سید جواد انگجی در مصاحبه اختصاصی با این خبرگزاری با اشاره به وجود 35 واحد و مرکز دانشگاه آزاد اسلامی در آذربایجان شرقی افزود: نزدیک به 71 هزار و 391 دانشجو در مقطع کاردانی تا دکتری تخصصی در واحد ها و مراکز دانشگاهی این استان در حال تحصیل می باشند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجانشرقی تصریح کرد: در این استان نزدیک 160 مرکز آموزش عالی وجود دارد و 35 درصد از کل دانشجویان استان در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می‌کنند.

وی به آمار رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: تعداد 2615 رشته مقطع با گرایش های مختلف در واحد های دانشگاهی استان دایر می باشد که 835 رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی می باشند.

دبیر هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی تعداد اعضای هیات علمی شاغل در این استان را 1922 عضو هیات علمی رسمی و حدود 2000 هیات علمی مدعو (حق التدریس) عنوان کرد و بیان داشت: نسبت استاد به دانشجو در کل دانشگاه های آذربایجان شرقی با توجه به تعدد آنها، یک هیات علمی به ازای 129 دانشجو است اما این نسبت در دانشگاه آزاد اسلامی استان یک هیأت علمی به ازای 26 دانشجو می باشد.

وی به احداث و بهره برداری بیش از 40 هزار متر مربع فضای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و ورزشی در دو سال اخیر در واحد های دانشگاهی آذربایجان شرقی اشاره کرد و افزود: علیرغم انقباض مالی ، ناچار از ادامه یا شروع و اتمام  بعضی پروژه های عمرانی مهم بودیم که  تکمیل بیمارستان امام سجاد(ع) آزمایشگاه کلینیک دامپزشکی، بازسازی و تکمیل ساختمان دانشکده دندان پزشکی در واحد تبریز، باشگاه فرهنگی و ورزشی در واحد مراغه، افتتاح ساختمان آموزشی 60 کلاسه و ساختمان خوابگاه برادران، بوفه مرکزی دانشجویان و یادمان شهدای گمنام در واحد اهر، احداث و بهره برداری مجتمع پرورش ماهی در واحد سراب اتمام سردرب واحد مرند و احداث پروژه پارکینگ سرپوشیده آن واحد از جمله کارهای عمرانی در استان بوده‌اند.

انگجی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیتی عظیم و عزم راسخی برای تحقق عینی اقتصاد مقاومتی دارد. به عنوان مثال در شبکه ساها (سامانه آزمایشگاههای همکار آزاد) با اتصال مجموعه آزمایشگاهها و کارگاههای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور به یکدیگر ضمن جلوگیری از صرف هزینه های غیرضروری و تکراری که به کاهش هزینه‌ها منجر شد در این استان از خدمات آزمایشگاهی ارائه شده در قالب این شبکه، 4 میلیارد و 630 میلیون ریال درآمدزایی داشته‌ایم.

وی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی را برخوردار از پتانسیل بالای علمی دانست و گفت: وجود 854 آزمایشگاه تخصصی، 100 سایت کامپیوتر، 43 کتابخانه با 820 هزار جلد کتاب، 140 انجمن علمی دانشجویی، 14 مرکز تحقیقاتی و مرکز رشد به همراه سه شرکت دانش بنیان، 110 اختراع به ثبت رسیده، انجام 2200 طرح پژوهشی و اجرای 1871 طرح در حال اجرا و 8657 عنوان مقاله چاپ شده توسط اساتید که 4331 عنوان آن ISI هستند،  نشان از پتانسیل و قدرت بالای علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در این استان  دارد.

دکتر انگجی تصریح کرد: طی دوسال اخیر 130 همایش ملی و منطقه‌ای و بین المللی و 482 نشست علمی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان برگزار شده و تیم روباتیک ایلخچی در آلمان و ژاپن دو مقام سومی و همچنین به همراه تیم رباتیک واحد تبریز در مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران در سالجاری در بخشهای رباتهای انسان نمای بزرگسال  و رباتهای پرنده مقام اول را کسب کردند. با درخشش 120 تن از دانشجویان علوم پزشکی واحد تبریز در آزمون دستیاری طی سه سال اخیر  و درخشش 4 تن از دانشجویان علوم پزشکی در المپیاد وزارت بهداشت در سالجاری بخشی دیگر از توانمندیهای علمی دانشگاه آزاد اسلامی است.

دکتر انگجی به اقدامات پژوهشی واحد تبریز اشاره کرد و افزود: استخراج اطلاعات مجلات 234 گروه علمی مختلف طی سالهای 2015 و 2016 از پایگاه تامسون رویترز و محاسبه شاخص های مورد استفاده در ارتقای اعضای هیأت علمی و تشویق مقالات و ارائه آن در قالب فایلی به واحدهای دانشگاهی کل کشور و همچنین شناسایی و معرفی فهرست وب سایت‌های جعلی  و مجلات علمی بی اعتبار و اعلام آن به دفتر گسترش علم و علم‌سنجی سازمان مرکزی از جمله کارهای مهمی است که در واحد تبریز و حوزه پژوهش انجام می‌شود.

وی از خانواده زنده‌یاد دکتر حسن محمدخانلو بخاطر اهدای 3300 جلد کتاب آن مرحوم به کتابخانه واحد تبریز تقدیر کرد و گفت: در سالجاری 20519 جلد کتاب و تمدید اشتراک 205 مجله علمی داخلی برای کتابخانه واحد تبریز انجام گرفته و هم اکنون کتابخانه‌های  مرکزی، دانشکده‌های کشاورزی، دامپزشکی، پزشکی و دندان‌پزشکی دارای 225 هزارجلد کتاب هستند و کتابخانه دیجیتالی با امکان دسترسی به منابع لاتین در موضوعات  مختلف در قالب کتاب و مجله و ... دایر می باشد.                                                                                                                                        

رییس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز به تألیف 639 مقاله ISI WOS توسط اساتید این دانشگاه طی 3 سال اخیر اشاره نمود و بیان کرد: میزان ارجاع به این مقالات در کل 3973 مورد بوده است و در همین مدت 263 عنوان مقاله علمی و پژوهشی و 26 عنوان کتاب نیز توسط اساتید واحد تبریز تألیف و منتشر گردیده است.

دکتر انگجی بر لزوم عدم تکیه به شهریه دانشجویی تأکید کرد و افزود: در این راستا توسط معاونت برنامه ریزی واحد تبریز از طریق برگزاری کارگاهها و دوره‌های مختلف آموزشی کوتاه مدت نظیر: داوری حقوقی، پرورش قارچ، SPSS، تفسیر عکس هوایی، نگارش قراردادهای تجاری بین الملل و کلاسهای ورزشی و هنری کودکان و نوجوانان مبلغ 613 میلیون و 49 هزار ریال درآمدزایی  صورت گرفته است که بر افزایش فعالیتها و درآمدها توسط این حوزه تأکید شده است.

وی افزود: همچنین طی سالهای 94، 95 و 96 از سوی این معاونت تعداد 143 کارگاه آموزشی ویژه کارکنان و اساتید و مدیران دانشگاه برگزار گردیده است.

دکتر انگجی بیان داشت : در راستای سیاست های کلی دانشگاه در خصوص مدیریت هزینه ها ، انضباط مالی و چابک سازی ساختار طی دو سال گذشته 170 نفر از نیروهای بدون مجوز یا بازنشسته و بازخریدی از واحد تبریز و بناب تعدیل شده اند و در راستای تثبیت و امنیت شغلی کارمندان ، بیش از 200 نفر از پرسنل واحد تبریز تبدیل وضعیت خدمتی داشته اند که از قراردادی به رسمی آزمایشی و از رسمی آزمایشی به رسمی قطعی ارتقاء یافته اند.

وی تصریح کرد: علیرغم کمبود منابع مالی در واحدها که در اثر کاهش دانشجو ایجاد شده ، اما در اجرای سیاست های رفاهی و معیشتی وام های مختلفی توسط واحد تبریز به کارکنان و استادان پرداخت گردیده که از آن میان می توان به وام صندوق پس انداز به مبلغ 146 میلیارد و 347 میلیونی به 806 نفر از اساتید و کارکنان و مبلغ 47 میلیارد و 342 میلیون ریال وام ضروری ، خرید و رهن مسکن اساتید و کارکنان اشاره نمود .

رییس دانشگاه آزاد اسلامی تبریز همچنین از پرداخت وام توسط صندوق رفاه دانشجویی به دانشجویان نیز خبر داد و گفت : به 3906 نفر از دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در قالب تسهیلات بعد از فراغت از تحصیل ، میان مدت و وام وزارت علوم مبلغ 88 میلیارد و 487 میلیون ریال وام پرداخت شده است .

رییس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی از راه‌اندازی مدارس سما در شهرهای سراب، گوگان، مراغه، صوفیان و شبستر خبر داد و گفت: در حال حاضر 4535 دانشجو و 2500 دانش‌آموز در حوزه سما استان شاغل به تحصیل می باشند که از این تعداد 1650 دانشجو و 931 دانش‌آموز مربوط به واحد تبریز می باشند.

وی تصریح در جذب دانش‌آموز 4 درصد افزایش داشته ‌ایم و در جذب دانشجو افزایش یا کاهش نداشتیم.

 

انگجی در خاتمه ، ابراز امیدواری کرد با حضور و وجود پربرکت دکتر ولایتی و همچنین دکتر رهبر فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی اعتلا و پیشرفت روز افزونی داشته و همسو با اسناد بالادستی در نهایت به توسعه همه جانبه کشور اسلامی بیانجامد.