امروز: شنبه 29 شهریور 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

جوانپور تأکید کرد: پژوهش‌محوری دانشگاه، لازمه‌ کارآفرینی و ثروت‌آفرینی

تاریخ خبر: شنبه 19 آبان 1397 - 08:51
تعداد بازدید: 241
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: دانشگاه‌ها برای اینکه کارآفرین و ثروت‌آفرین باشند باید در مسیر پژوهش و تحقیق گام بردارند.

به گزارش روابط عمومی واحد تبریز، عزیز جوانپور در نشست مشترک مدیران‌کل دفتر توسعه و فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه‌ آزاد اسلامی با رؤسای مراکز تحقیقاتی استان آذربایجان شرقی در واحد تبریز گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۳۰ سال آموزش‌محور عمل کرده و اکنون هدایت آن به سمت دانشگاه پژوهش‌محور و ثروت‌آفرین نیازمند فرهنگ‌سازی در کارکنان و استادان است. 

وی به درک اهمیت پژوهش و ضرورت گسترش فرهنگ به‌کارگیری و انجام‌دادن آن تأکید کرد و گفت:‌ تحول در دانشگاه نیازمند تحقیق و پژوهش است. پژوهش‌محور کردن دانشگاه مشارکت و همت استادان را می‌طلبد. استادان دانشگاه نباید فقط به تدریس اکتفا بکنند و فعالیت آنها در دانشگاه باید مشروط به انجام تحقیق و پژوهش باشد. 

دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: توسعه دانشگاه‌ها باید حول محور برنامه‌های توسعه کشور، طرح‌های توسعه ملی، استعدادها و ظرفیت‌های محلی، محور نوآوری و تأمین نیازهای محلی و ملی انجام گیرد؛ به‌خصوص دانشگاه‌هایی که در استان‌ها فعال هستند باید در مسیر طرح‌های توسعه استانی، منطقه‌ای و ملی عمل کنند.

جوانپور با بیان اینکه فراخوان پژوهشی برای جذب افراد نخبه باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: باید ساز و کاری ایجاد شود تا فارغ‌التحصیلان و افراد نخبه جذب دانشگاه شده و از توان فکری آنان برای عبور از بحران‌های دانشگاه  و کشور استفاده کنیم. 

وی  تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی نهاد علمی و پژوهشی با رویکرد یکپارچه است. واحدهای دانشگاهی باید دست به دست هم دهند و از توانمندی‌های استان خود برای حل مشکلات منطقه و کشور اقدام کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی افزود:  بی شک واحدهای دانشگاهی در کنار آموزش باید به پژوهش و اقتصاد دانش‌بنیان نیز اهمیت دهند و فقط درآمد حاصل از شهریه را ملاک کار خود قرار ندهند، در این صورت است که می‌توان تهدیدها را تبدیل به فرصت کرده و  به پایداری بیشتر رسید.

جوانپور گفت: در مکاتباتی با سازمان مرکزی، خواستار تفویض اختیار در انجام بعضی از امور دانشگاه به مراکز استان‌ها شده‌ایم. امیدواریم با حل شدن موضوع با مدیریت جهادی و همت مضاعف توانمندی خود را به اثبات رسانده و با طی سریع مسیر در حل مشکلات منطقه و کشور تأثیرگذار باشیم و به دانشگاهی پژوهش‌محور، کارآفرین و ثروت‌آفرین تبدیل شویم.