امروز: یکشنبه 19 مرداد 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

جهانگیری: بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در آذربایجان‌ شرقی فعال است

تاریخ خبر: شنبه 19 آبان 1397 - 12:06
تعداد بازدید: 202
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی عنوان کرد که امروز بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در استان آذربایجان شرقی فعال است.

به گزارش روابط عمومی واحد تبریز، علی جهانگیری در جمع مدیران مراکز رشد دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور در واحد تبریز با تأکید بر ضرورت گذر از ارتباطات بین سازمانی در بحث فناوری گفت: در گذشته همه ارتباطات ما در بحث فناوری در ارتباط بین سازمان‌ها شکل‌گرفته است؛ اما امروز ناگزیر به حرکت در مسیر ارتباط رودررو و چهره به چهره  فناوری و بنگاه اقتصادی هستیم.

وی با تعریف کارآفرینی اظهار کرد: کارآفرین کسی است که فرصت کسب‌وکار خوب را شناسایی کرده و فرصت را با سازمان‌دهی، قبول ریسک و تأمین مالی مناسب به کسب‌وکار تبدیل می‌کند.

جهانگیری با اشاره به رویکردهای تکراری در بحث کسب‌وکار کشور افزود: متأسفانه همیشه فرصت‌های ساده کسب‌وکار را گرفته و تکرار کردیم و در وجه منفی‌تر، رانت‌ها و تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت و کالاهای ارزان‌قیمت باعث شده است تا برخی از تولیدکنندگان ما به سمت استفاده از این فرصت‌ها سوق داده شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از مغفول ماندن کارآفرین فناورانه در طول دهه‌های گذشته  گفت: در طول سالیان سال کارآفرینان ما مسیر معمولی خود را طی می‌کردند و برخی  با وجود فضای رانتی موجود، به فکر رقابت در بازار جهانی یا دانش کافی نبودند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید در چارچوب‌های اقتصاد جهانی کار کنیم، خاطرنشان کرد: امروز دیگر یارانه‌ها ته کشیده است و کف گیر یارانه‌ها به ته‌دیگ خورده است؛ اگر دانش کار را نداشته باشیم به نداشتن مزیت رقابتی منجر خواهد شد و این بازار دیگر جای رانت بگیرها و یارانه بگیرها نیست و برای بقا ناگزیر به حرکت در مسیر کارآفرینی از نوع فناورانه هستیم.

وی با اشاره به آموزش و پژوهش محوربودن صرف دانشگاه‌ها در طول سالیان متمادی افزود: در این سال‌ها دانشگاه‌ها نیز در یک مسیر صاف بودند  از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۹ در دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام شد و صرف آموزش ملاک بود و بعد از ۱۳۷۹ به مقوله پژوهش پرداخته شد؛ اما این بار تولید  مقاله و علم محض مدنظر  بود  و دانشگاه‌ها با بودجه دولتی و عمومی سعی کردند تا به‌جای کارآفرینی به تعداد مقالات خود بیفزایند و این روند ادامه داشت تا اینکه در این سال‌ها در برنامه‌های کلان بحث فناوری در دانشگاه‌ها مطرح شد اما هنوز  این مهم مغفول واقع‌شده است.

جهانگیری با اشاره به حضور حدود ۱۳ میلیون نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی در کشور گفت: با مقایسه ۱۸۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی در سال ۶۸ با ۱۳ میلیون فارغ‌التحصیل فعلی آیا این موضوع در اقتصاد، صنعت، تولید و فناوری نیز تحول‌آفرین بوده است یا نه؟

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در اواخر سال ۹۲ توسط مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: شکاف‌های موجود در بحث میزان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و تناسب‌نداشتن آن  با توسعه اقتصادی و فناوری در سطح کلان کشور به‌خوبی درک شده است و ما در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی شاهد بهادادن به موضوع اقتصاد دانش‌بنیان هستیم؛ اما متأسفانه هنوز آن‌گونه که بایدوشاید نتوانسته‌ایم در بخش‌های میانی به این مهم توجه کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه از منظری متفاوت با نگاه‌های حاکم بر این موضوع در گذشته گفت: امروز بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در استان آذربایجان شرقی فعال است اگر نصف این واحدها تعطیل شود آیا تأثیری در دانشگاه‌ها ایجاد خواهد شد؟ اگر جواب ما منفی است پس باید بپذیریم که حلقه مفقوده‌ای هنوز پابرجاست و اگر حتی برخی از دانشگاه‌های ما هم تعطیل شود بدون شک تأثیری در صنعت ما نخواهد داشت.

جهانگیری ادامه داد: اکنون شاهد هستیم که در اغلب موارد این دانشگاه‌ها و سازمان‌ها هستند که با یکدیگر تفاهم‌نامه همکاری امضا می‌کنند؛ اما باید بپذیریم که دیگر این مسیر نتیجه‌بخش نیست سازمان با سازمان نمی‌تواند کار فناوری انجام دهد، نیازمند ارتباط چهره به چهره بنگاه اقتصادی و استاد دانشگاه هستیم.

وی درباره فعالیت مراکز رشد نیز توصیه‌ای به مدیران این مرکز داشت و گفت: برای حرکت در مسیر فناوری و رسیدن به اقتصاد دانش‌محور باید ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌ها را کنار بگذارید و از نوع برای خود و مجموعه تحت مدیریتتان برنامه بنویسید باید هرروز برنامه‌ای جدید تدوین کنید و بدون محدودیت در زمان و بادل و جان در کنار فناوران و سرمایه‌گذاران و صنعت گران باشید ، زایش کار فناورانه از مراکز رشد باید مستمر باشد و این استمرار به موفقیت منجر خواهد شد.