امروز: شنبه 29 شهریور 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

استاد نمونه دانشگاه آزاد: ساختار آموزشی دانشگاه‌ها دانش‌بنیان شود

تاریخ خبر: دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 - 08:42
تعداد بازدید: 256
استاد نمونه دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: ساختار آموزشی دانشگاه‌ها باید شکل آموزش دانش‌بنیان به خود بگیرد.

سلیمان ایران‌زاده که چهارشنبه هفته گذشته به مناسبت هفته معلم و در مراسم تجلیل از استادان نمونه کشوری دانشگاه آزاد اسلامی توسط رئیس دانشگاه و با حضور جمعی از مسئولان مورد تجلیل و قدردانی قرار گرفت در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا اظهار کرد: در رشته مدیریت صنعتی گرایش تولید و عملیات جزء برگزیدگان و استادان نمونه این مراسم معرفی شدم.

وی در مورد این رشته دانشگاهی گفت: رشته مدیریت صنعتی گرایش تولید و عملیات ازجمله رشته‌هایی است که کمتر شناخته‌شده ولی موردنیاز جامعه است؛ چراکه عمده ضعف‌هایی که در جامعه داریم در حوزه صنعت و مدیریت واحدهای صنعتی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز افزود: در واقع این رشته ایجاد نگرش و دید را عوض می‌کند و بیشتر بر تغییر نگرش استوار است. وقتی‌ که این اتفاق یعنی تغییر نگرش رخ داد اثرات خود را در زندگی و کار بر جای می‌گذارد.

ایران‌زاده در مورد دلایل برگزیده شدنش به‌‌ عنوان استاد برتر و نمونه گفت: بنده حدود ۱۵۰ مقاله علمی و پژوهشی دارم که در مجله‌های داخلی و خارجی چاپ‌شده و ۴۰ کتاب به رشته تحریر درآورده‌ام. در کنار این تألیفات حدود ۱۰ طرح پژوهشی دارم و مدیرمسئول مجله علمی پژوهشی مدیریت بهره‌وری هستم، علاوه بر این ارزیابی که در دانشگاه انجام دادند بنده را حائز این عنوان دانستند.

موفقیت دانشگاه با تبدیل علم به ثروت

وی درباره شاخص‌هایی که یک دانشگاه باید برای ارتقا داشته باشد، اظهار کرد: اگر تحولات دانشگاه را مورد بررسی قرار دهید دانشگاه با آموزش‌محوری شروع و این فرایند طی شد تا به پژوهش‌محوری رسید و بعد از آن اکنون در دوره آموزش بنیان‌محور هستیم؛ اگر دانشگاه بتواند علم را به ثروت تبدیل کند می‌توان گفت مرکز علمی موفقی است. باید دقت داشته باشیم که دوران آموزش‌محوری به پایان رسیده ولی ساختار دانشگاه‌های ما هنوز ساختار آموزش‌محوری است، در این راستا باید دانشگاه‌ها مجدداً شکل بگیرند؛ زیرا با این ساختاری که دارند، طی‌کردن آموزش دانش‌بنیان دشوار خواهد بود.

ایران‌زاده با بیان اینکه پژوهش‌هایی که در دانشگاه انجام می‌شود، جوابگوی نیازهای جامعه نیست خاطرنشان کرد: پژوهش‌هایی که انجام می‌شود در راستای نیازهای  کشور و صنعت نیست، ابتدا باید ارتباط صنعت و دانشگاه برقرار باشد، فکر می‌کنم اساسی‌‌ترین قدمی که باید برداشته شود ارتباط صنعت و دانشگاه است و دانشگاه باید به‌دنبال حل‌مسئله باشد و با توجه به ضعفی که وجود دارد، این روند دشوار است؛ اما باید تلاش کرد.