امروز: چهارشنبه 7 خرداد 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

حق‌کیش تأکید کرد: لزوم مطالعه توأم با پارامترهای متعدد در اجرای سازه‌های زیرزمینی

تاریخ خبر: چهارشنبه 1 خرداد 1398 - 14:11
تعداد بازدید: 105
دانش‌آموخته مقطع دکتری رشته مهندسی عمران دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد تبریز تأکید کرد: اجرای سازه‌های زیرزمینی مستلزم مطالعه توأم با پارامترهای متعدد است.

به گزارش روابط عمومی واحد تبریز، حامد حق‌کیش به‌عنوان نخستین دانش‌آموخته مقطع دکتری رشته مهندسی عمران در دانشگاه‌های آزاد اسلامی شمال غرب کشور دانش‌آموخته شد. وی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز فارغ‌التحصیل شد.

حق‌کیش که سرپرستی مطالعات میدانی پروژه‌های خطوط ۲، ۳ و ۴ قطار شهری تبریز را در کارنامه دارد در گفتگو با خبرنگار آنا، درباره نوآوری‌ها و دستاوردهای اجرایی طرح پژوهشی خود (رساله دکتری) اظهار کرد: انتخاب روش بهینه ساخت و اجرای سازه‌های زیرزمینی به‌ویژه در بافت‌های شهری به‌عنوان یکی از شریان‌های حیاتی، مستلزم مطالعه توأم با پارامترهای متعددی بوده که تاکنون به‌صورت منسجم و کاربردی در دستور کار تحقیقات توسعه‌ای عمیق و دقیق قرار نگرفته است؛ این شرایط نه تنها دقت طراحی سازه‌ای و ژئوتکنیکی را تا حدود چشمگیری کاهش می‌دهد؛بلکه منجر به بروز تأخیرات غیرقابل پیش‌بینی در فاز اجرا و تعویق در ورود به فاز بهره‌برداری شده است.

دانش‌آموخته مقطع دکتری رشته مهندسی عمران واحد تبریز تصریح کرد: گاهی ناپایداری جبهه‌های کاری به‌دلیل بی‌کفایتی در حفاظت از ایستایی، پایایی و ظرفیت، تبعات جبران‌ناپذیری را در ایمنی افزایش داده و در هر حال نتیجه آن تحمیل هزینه‌های گزاف به طرح‌های عمرانی و ابرپروژه‌ها خواهد بود؛ اما خروجی این رساله، دستیابی به مدلی برای پروسه تحلیل ریسک بوده که با توجه به انطباق نتایج تحلیل‌های مبتنی بر شبیه‌سازی‌های نرم‌افزاری با داده‌ها و ستاده‌های حاصل از ابزاربندی و رفتارسنجی پروژه خط دو قطار شهری تبریز به‌عنوان مطالعه موردی در عمل و در مقیاس کلان در نوع خود منحصر به فرد محسوب می‌شود.

به گزارش آنا در انجام این رساله با عنوان «زمینه آنالیز حساسیت پارامترهای ساختگاهی و انتخاب روش اجرای سیستم پایدارساز ایستگاه‌های مترو» سیدآرش موسوی قاسمی استادیار مهندسی سازه و زلزله گروه مهندسی عمران دانشکده فنی و مهندسی واحد تبریز به‌عنوان استاد راهنما، حق‌کیش را همراهی کرد.

داوری این رساله را هوشنگ کاتبی عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، رسول جانی و روزبه دبیری از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز بر عهده داشتند. حق‌کیش با کسب درجه عالی موفق به پایان تحصیلات مقطع دکتری خود در رشته مهندسی عمران شد و توانست با دفاع از رساله‌اش، نام خود را به‌عنوان نخستین دانش‌‌آموخته دکتری رشته مهندسی عمران در دانشگاه‌های آزاد اسلامی شمال غرب کشور ثبت کند.