امروز: سه شنبه 19 فروردین 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

شیخ‌عطار : ۳۵ واحد دانشگاه آزاد اسلامی برای جذب دانشجوی خارجی مجاز هستند

تاریخ خبر: شنبه 15 تیر 1398 - 12:08
تعداد بازدید: 77
معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از بین ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی فقط ۳۵ واحد دانشگاهی برای جذب دانشجوی خارجی مجاز شده‌اند.

علیرضا شیخ‌عطار در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی واحد تبریز درباره واحدهایی از دانشگاه آزاد اسلامی که مجاز به جذب دانشجوی خارجی هستند، اظهار کرد: در حوزه معاونت بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی در طول یک‌سال اخیر راهبردی جدید تعریف شده و از بین ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور فقط ۳۵ واحد برای جذب دانشجوی خارجی مجاز شده‌اند.

وی افزود: واحدهای دانشگاهی که دانشجوی غیر ایرانی جذب می‌کنند از جمله واحدهای قدرتمند و باظرفیت هستند و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز یکی از آنهاست که امیدوارم با عملکرد خوب نه تنها در اجرایی‌کردن استراتژی‌های بین‌المللی دانشگاه موفق باشد؛ بلکه انتظار می‌رود ابداعات و طرح‌های جدیدی را در پیشبرد اهداف امور بین‌الملل ارائه کند.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی در مورد ملیت دانشجویان واحدهای بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در گذشته این‌طور بود که دانشجویان ایرانی هم می‌توانستند در واحدهای بین‌الملل با پرداخت شهریه بیشتر و همانند دانشجویان خارجی بدون کنکور ادامه تحصیل دهند.

با توجه به اینکه جذب دانشجویان خارجی به‌طور هدفمند در واحدهای بین‌الملل انجام می‌شود هیچ واحدی نمی‌تواند در این مورد آتش به  اختیار عمل کند

شیخ‌عطار افزود: در راهبرد جدید فقط دانشجویان غیر ایرانی در واحدهای بین‌الملل مجاز به تحصیل هستند.

وی معیارهای انتخاب واحدهای دانشگاهی برای جذب دانشجویان خارجی را برشمرد و به آنا گفت:  یکی از معیارهایی که برای انتخاب واحدهای دانشگاهی به عنوان واحد بین‌الملل در نظر گرفته شده موقعیت جغرافیایی واحد دانشگاهی است که سعی  شده واحدهایی انتخاب شوند که دسترسی کشورهای منطقه به آنها در مقایسه با سایر واحدها آسان‌تر است.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در مرحله دوم از بین این واحدهای دانشگاهی، آنهایی که ظرفیت و توانمندی جذب دانشجوی غیر ایرانی را دارند، شناسایی شدند؛ چراکه اولویت اصلی دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در وهله اول امکانات آموزشی و پژوهشی دانشگاه مورد نظر است.

شیخ‌عطار تصریح کرد: از  آنجایی که دانشجویان غیر ایرانی به‌لحاظ دوری از وطن و خانواده، رسیدگی‌های ویژ‌ ای از قبیل حمایت‌های عاطفی، آشنایی با شهر محل تحصیل و ... نیاز دارند، سعی شده است واحدهایی برای پذیرش دانشجوی خارجی انتخاب شود که توانایی یاری رسانی‌های مددکاری به دانشجویان را داشته باشند.

وی افزود: توقع ما این است که این امر سرلوحه کار همکاران امور دانشجویان واحدهای بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی فرآیند جذب دانشجویان غیرایرانی را تشریح کرد و گفت: با توجه به اینکه جذب دانشجویان خارجی به‌طور هدفمند در واحدهای بین‌الملل انجام می‌شود هیچ واحدی نمی‌تواند در این مورد آتش به  اختیار عمل کند.

شیخ‌عطار یادآور شد: در جلسات مختلفی که با مسئولان رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد برگزار کرده استراتژی جذب دانشجوی غیرایرانی تشریح  و طی آن بخشنامه‌های مربوطه ابلاغ شده است.

وی افزود: در صورتی که دانشگاهی نتواند با الگوی مشخص شده پیش رود باید ایرادات استراتژی را گزارش و یا ناتوانی خود را برای اجرای آن اعلام کند.

اکنون دانشگاه آزاد اسلامی از ۶ کشور خارجی لبنان، سوریه، عراق، افغانستان، عمان و آذربایجان جذب دانشجو دارد

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی، چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ دانشگاه آزاد اسلامی را تشریح کرد و گفت: رئیس دانشگاه و اعضای هیئت امنا همگی اتفاق نظر دارند که به‌زودی به مرحله‌ای می‌رسیم که انتخاب نخست جوانان برای ادامه تحصیل نه تنها در داخل کشور بلکه در کشورهای خارجی نیز دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.

وی اظهار کرد: اکنون دانشگاه آزاد اسلامی از ۶ کشور خارجی لبنان، سوریه، عراق، افغانستان، عمان و آذربایجان جذب دانشجو دارد.

شیخ‌عطار افزود: به واحدهای دانشگاهی مجری امور بین‌اللمل ابلاغ کردیم که با به‌کارگیری متدهای جدید، به‌روزرسانی مرتب وب سایت‌های دانشگاه و گنجاندن کلیپ‌های معرفی امکانات واحدهای دانشگاهی در سایت و با‌ به‌کارگیری ظرفیت‌های فضای مجازی توانمندی دانشگاه آزاد اسلامی را در سایر کشورها معرفی کنند.

وی یادآور شد: علاوه بر این واحدهای بین‌الملل می‌توانند با فراهم‌کردن بسترهای قانونی، دانشجویان و محققان بیشتری را جذب کنند و هر واحدی که نتواند حداقل این موارد را اجرا کند در زمینه جذب دانشجوی خارجی ناموفق خواهد بود.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: از دیگر مواردی که در جذب دانشجوی خارجی می‌تواند مؤثر باشد استفاده از شرکت‌های معتبر تبلیغاتی فعال در زمینه جذب دانشجو و برقراری ارتباط با دانشگاه‌های متناظر کشورهای منطقه و سایر کشورها در چارچوب دستورالعمل‌های سازمان مرکزی است.

حدود ۱۱ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند که بیشترین تعداد دانشجوی غیر ایرانی کشور را شامل می‌شود

شیخ‌عطار افزود: در ارتباطی که با دانشگاه کرکوک داشتیم، متوجه شدیم خواسته‌های آنان با توانایی‌های دانشگاه آزاد اسلامی تبریز همخوانی دارد و همکاری دو دانشگاه در کوتاه‌ترین زمان ممکن آغاز شد و در گام نخست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در حال برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت تخصصی در رشته‌های پزشکی و پرستاری برای دانشجویان دانشگاه کرکوک است.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: این در حالی است که تاکنون هیچ یک از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی با دانشگاه‌های متناظر منطقه قرارداد اجرای برنامه‌های آموزشی تخصصی نداشته‌اند.

وی آمار دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی را تشریح کرد و گفت: حدود ۱۱ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند که بیشترین تعداد دانشجوی غیر ایرانی کشور را شامل می‌شود.

شیخ‌عطار تصریح کرد: فقط در سال ۹۷ نزدیک به دو هزار و ۳۰۰ دانشجو در واحدهای بین‌الملل جذب دانشجوی خارجی داشته‌ایم که بیشترین تعداد دانشجویان خارجی به ترتیب در دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تهران، مشهد و سایر واحدهای دانشگاهی از جمله واحد تبریز در حال تحصیل هستند.

هدف اصلی دانشگاه آزاد اسلامی از جذب دانشجویان غیر ایرانی تمدن‌سازی مبتنی بر نظرات مقام معظم رهبری است

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هرگونه تدریس در مراکز آموزشی کشور باید به زبان فارسی باشد، به همین دلیل شرط پذیرش دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی برای دوره‌های تحصیلی بلندمدت، موفقیت در آزمون دوره آموزشی زبان فارسی است.

وی یادآور شد: برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و یا دوره‌های تخصصی بنا به اقتضا از همکاری استادانی که توانایی ارائه درس به زبان‌های دیگر دارند استفاده می‌کنیم.

شیخ‌عطار به آنا گفت:‌ در کشوری آرمانی زندگی می‌کنیم و سیاست‌های ما مبتنی بر سیاست‌های رهبری است، هدف از جذب دانشجوی خارجی درآمدزایی نیست، بلکه هدف اصلی دانشگاه آزاد اسلامی از جذب دانشجویان غیر ایرانی تمدن‌سازی مبتنی بر نظرات مقام معظم رهبری است.

معاون بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: همکاران ما در واحدهای بین‌الملل دانشگاه آزاد باید به دانشجویان خارجی محبت بیشتری کنند؛ چراکه سنت و دین ما همواره غریب‌نوازی را توصیه می‌‌‌‌کند و باید تلاش کنیم نارسایی‌های فرهنگی که در داخل کشور در برخورد با این نوع دانشجویان وجود دارد برطرف شود و جلوی تخریب‌های‌فرهنگی گرفته شود.