امروز: دوشنبه 31 شهریور 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

رئیس باشگاه پژوهشگران و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی: مدل استقرار مراکز آزمایشگاهی دانشگاه آزاد تبریز الگوی خوبی برای سایر واحدهاست

تاریخ خبر: یکشنبه 10 شهریور 1398 - 13:55
تعداد بازدید: 162
رئیس باشگاه پژوهشگران و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مدل استقرار تجمیع‌یافته مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی واحد تبریز می‌تواند الگوی خوبی برای سایر واحدهای دانشگاهی باشد.

به گزارش روابط عمومی واحد تبریز، بابک نگاهداری در چهاردهمین جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تأکید شده است که محور و پیشران پیشرفت کشور علم و فناوری است. در همین راستا رسالت اجتماعی دانشگاه‌ها بیشتر از گذشته اهمیت یافته است. 

وی به رویکرد مدیریتی جدید دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و بیان کرد: مسئولان دانشگاه رسالت‌های اجتماعی را به‌طور ویژه در دستور کار قرار داده‌اند و سعی بر این دارند که نقش‌آفرینی‌های اجتماعی دانشگاه را در سطح کشور پررنگ‌تر کنند.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همه برنامه‌ریزی‌هایی که در دانشگاه انجام می‌شود در راستای حرکت به سمت تحقق رسالت‌های اجتماعی معطوف می‌شود. به‌عنوان نمونه تصمیم بر این است که اگر آموزشی در دانشگاه انجام می‌شود در راستای اشتغال‌زایی در جامعه و ایجاد زمینه اشتغال جوانان باشد.

نگاهداری ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور خود را موظف به پاسخگویی به نیازهای جامعه و کشور می‌داند؛ بنابراین سعی شده است در تنظیم بودجه آتی این موارد نیز مدنظر قرار گیرد.

نگاهداری به توافقات سازمان مرکزی با استان‌ها اشاره کرد و گفت: هیچ فعالیتی نبایست خارج از ردیف بودجه واحدهای دانشگاهی انجام شود. در نتیجه باید با برنامه‌ریزی دقیق در تنظیم و تصویب بودجه‌ نهایت دقت به کار برده شود.

وی به مأموریت‌های جدید دانشگاه در حوزه آموزش اشاره و تصریح کرد: تعداد دانشجویان و تقاضا برای آموزش عالی، به دلیل کم‌شدن جمعیت جوان کشور رو به افول است و دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه‌های دولتی هم از این موضوع مبرا نیستند؛ ولی می‌توان با مدیریت هوشمند و کارآمد این بحران را نیز پشت سر گذاشت.

نماینده تام‌الاختیار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه هیئت امنای استان آذربایجان‌شرقی افزود: مدیریت جدید، دانشگاه آزاد اسلامی آموزش را با محور اشتغالزایی در دستور کار خود قرار داده است و به استان‌ها اجازه داده راه‌اندازی رشته‌ها و محور برنامه‌ریزی و چرخش و جابه‌جایی رشته‌ها، اقتصاد شهری و صنایع محلی و آمایش سرزمینی باشد. به‌عنوان مثال رشته‌هایی در استان‌ها تصویب شود که صنعت و اقتصادش در آن منطقه وجود داشته باشد تا اشتغالزایی دانش‌آموختگان آن استان در منطقه امکان‌پذیر باشد.

نگاهداری به برنامه علمی پایش دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح باید موضوعات طرح‌های پژوهشی و پایان‌نامه‌های استادان و دانشجویان در واحدها متناسب با موضوعات و نیازهای محلی و منطقه‌ای انتخاب شود تا توان پژوهشی دانشگاه در خدمت حل مسائل و مشکلات کشور در مناطق مختلف  قرار گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه بیش از ۷ هزار موضوع پایان‌نامه در سامانه پایش وارد شده است، ادامه داد: در این سامانه برای هر استان موضوعات محوری با توجه به صنعت و اقتصاد آن استان در سامانه پایش آورده شده است.

وی گفت: همچنین ایجاد رشته‌های جدید با توجه به نیازهای منطقه و امکان چرخش رشته‌ها در واحدهای دانشگاهی استان‌ها فراهم شده است.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی به ضرورت و اهمیت آموزش‌های مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی تأکید و اذعان کرد: سعی بر این است دانشجویان در کنار آموزش مباحث تئوری از مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار نیز برخوردار شوند.

نگاهداری بیان کرد: در این راستا در برخی واحدهای دانشگاهی استان‌ها، مدارس و آموزشکده‌های مهارتی راه‌اندازی شده است و در نظر است این طرح در اکثر واحدهای دانشگاهی کشور اجرا شود.

نماینده تام‌الاختیار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه پژوهش پاسخگویی به نیازهای کشور در دستور کار قرار دارد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم دارد یک الگوی پیشرو در پاسخگویی به نیازهای کشور باشد؛ بنابراین صنعت چرم و کفش تبریز، حل بحران حوضه آبریز دریاچه ارومیه، موضوع محوری پایانان‌نامه‌‌ها در استان آذربایجان شرقی تعیین شده است.

وی راه‌اندازی مرکز خدمات آزمایشگاهی را از دیگر برنامه‌های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و گفت: مجموعه بی‌نظیر شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی این آمادگی را دارد نه‌تنها به دانشجویان خود، بلکه به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و سایر مراکز آموزش عالی و صنایع کشور تا حد توان خدمات آزمایشگاهی تخصصی ارائه دهد.

رئیس باشگاه پژوهشگران و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی به فعالیت مراکز تحقیقاتی دانشگاه اشاره کرد و گفت: این مراکز مکلفند که بیشتر طرح‌های برون‌دانشگاهی را مورد توجه قرار دهند؛ چراکه طرح‌های برون‌دانشگاهی احتمال الگوی نیازمحور و تقاضامحور بودن پژوهش‌های مراکز تحقیقاتی را بیشتر می‌کند؛ چراکه دارای کارفرمای مشخص است که حاضر است برای رفع نیاز واقعی خود هزینه بپردازد.

نگاهداری تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به حوزه فناوری و نوآوری تمرکز ویژه دارد؛ چراکه سعی دارد اشتغال دانشجویان از طریق راه‌اندازی مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید و تجاری‌سازی محصولات تحقق یابد.

وی بیان کرد: سراهای نوآوری محل اجتماع شرکت‌های دانش‌بنیان و کارآفرین، شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و محل اتصال آنها به اتاق‌های بازرگانی و صنایع استان‌هاست که این سراهای نوآوری در جوار صنعت در برخی واحدهای دانشگاهی راه‌اندازی شده است.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی از راه‌انداری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با ۱۲۰ میلیارد سرمایه خبر داد و گفت: این صندوق به‌منظور سرمایه‌گذاری روی فعالیت‌های دانش‌بنیان که تولید ارزش افزوده اجتماعی یا اقتصادی دارند، راه‌اندازی شده است و تمام واحدهای استان در این صندوق سهم دارند.

نگاهداری اظهار کرد: همه این فعالیت‌ها زمانی نتیجه مثبت و مؤثری دارد که همدلی‌ و هم‌افزایی منطقه‌ای بین صنایع و سازمان‌ها و واحدهای دانشگاهی وجود داشته باشد که الحمدلله با حضور امام جمعه وارسته و محبوبی مانند آیت‌الله آل‌هاشم این امر در استان آذربایجان شرقی فراهم است و می توان به پیشرفت پایدار دانشگاه‌ها و استان امیدوار بود.

وی پس از حضور در جلسه هیئت امنا، در بازدید از مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی واحد تبریز با قدردانی از تلاش‌های مسئولان، الگوهای حاکم بر اداره آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تبریز را مطلوب و قابل استفاده برای سایر واحدها ارزیابی کرد.