امروز: جمعه 28 شهریور 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

جوانپور در نشست خبری عنوان کرد؛ چرا اهداف انقلاب مشروطه به سرانجام نرسید؟/ برخی دنبال فراموشی نقش تبریز در شکل‌گیری مشروطه هستند

تاریخ خبر: جمعه 10 مرداد 1399 - 11:41
تعداد بازدید: 20
رئیس همایش ملی مشروطه‌پژوهی گفت: دخالت مستقیم بیگانگان موجب شد تا مسیر مشروطه منحرف شود و نهایتاً اهداف مشروطه محقق نشده و مشروطه انگلیسی به وجود آید.

به گزارش روابط عمومی واحد تبریز، عزیز جوانپور در نشست خبری با موضوع «چهاردهمین همایش منطقه‌ای و هفتمین همایش ملی مشروطه پژوهی» که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز برگزار شد، انقلاب اسلامی ایران را نتیجه انقلاب مشروطه دانست و گفت: اگر دخالت دولت‌های بزرگ و مستکبر مانند انگلیس و روسیه در مشروطه نبود، مردم ایران می‌توانستند سرنوشت خود را رقم بزنند.

وی ادامه داد: متأسفانه دخالت مستقیم بیگانگان موجب شد تا مسیر مشروطه منحرف شود و نهایتاً اهداف مشروطه محقق نشده و مشروطه انگلیسی به وجود آید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بعد از ۵۰ سال دیکتاتوری پهلوی، انقلاب اسلامی ایران در راستای اهداف مشروطه متولد شد، تصریح کرد: طی قرن‌های اخیر استکبار و قدرت‌های بزرگ همواره دخالت‌های نابجایی در امور کشور داشته‌اند.

جوانپور، دلیل انحراف مشروطه را نبود رهبری منسجم، بصیرت و آگاهی کامل عنوان کرد و ادامه داد: در انقلاب اسلامی نیز بازرگان‌ها و بنی‌صدرهای زیادی بودند که قصد داشتند انقلاب اسلامی را به مسیرهای دیگری منحرف کنند که با فشار مردم نتوانستند.

 

رئیس همایش مشروطه‌پژوهی عنوان کرد: کاهش قدرت شاه به‌دلیل عقد قراردادهای خارجی و شرایط تحمیلی دشمن نیز از دیگر دلایل عدالت‌خواهی مردم در انقلاب مشروطه بود، اکنون نیز دشمنان و مستکبران می‌خواهند با دخالت‌های بی‌جا، انقلاب اسلامی را به سرنوشت مشروطه دچار کنند.

لزوم جدیت برای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی

وی با بیان اینکه عدالت‌خواهی خاستگاه مشروطه بود، متذکر شد: مردم با تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) خواستار تأسیس عدالتخانه شدند که آن موقع هنوز حرفی از مشروطه نبود، سپس جنبش تنباکو و اعتراض به استکبار انگلستان رخ داد.

جوانپور مطرح کرد: نمی‌توان ادعا کرد که امروز عدالت به طور کامل محقق شده، اما انتظار از دولت برقراری عدالت بوده که قوه قضائیه پیگیر این موضوع است.

 

وی با اشاره به همکاری نهادهای مختلف برای برگزاری همایش ملی مشروطیت گفت: برخی تلاش می‌کنند نقش تبریز در مشروطه به فراموشی سپرده شود، درحالی‌که تبریز همواره در نهضت‌های ۱۰۰ سال اخیر پیشرو بوده و خواهد بود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی متذکر شد: با توجه به پیشتازی آذربایجان در پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و ...، امیدواریم بتوانیم در اجرایی کردن گام دوم انقلاب اسلامی پیشتاز باشیم.

رئیس همایش مشروطه‌پژوهی تأکید کرد: امسال همایش به شکل مجازی و نشست‌های محدود تخصصی برگزار می‌شود که محورهای هنری نیز به آن اضافه شده است.

به گزارش آنا، در ادامه این نشست مسلم اورنگی دبیر علمی همایش و جعفر محسنی دبیر رسانه‌ای هفتمین همایش ملی و چهاردهمین همایش منطقه‌ای استکبارستیزی «از نهضت مشروطه تا گام دوم انقلاب اسلامی» به سخنرانی پرداختند.