امروز: جمعه 28 شهریور 1399 کانال تلگرام اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز

دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در اعلامیه‌ای تأکید کرد؛ لزوم اقدام عاجل در برخورد با عاملان توهین به پیامبر اکرم(ص)

تاریخ خبر: چهارشنبه 26 شهریور 1399 - 08:25
تعداد بازدید: 5
دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز بر لزوم اقدام عاجل در برخورد با عاملان توهین به پیامبر اکرم(ص) تأکید کرد و خواستار دادخواهی علیه توهین‌کنندگان به مقدسات اسلامی شد.

به گزارش روابط عمومی واحد تبریز، در پی انتشار اهانت نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» به پیامبر اکرم(ص) و مقدسات مسلمانان، دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در اعلامیه‌ای، دادخواهی علیه توهین‌کنندگان به مقدسات اسلامی را صادر کرد.

 

در متن اعلامیه آمده است: جسارت مجدد و مکثر نشریه فکاهی «شارلی ابدو» به مقدسات جهان اسلام به‌ویژه پیامبر اکرم اسلام (ص) و نیز قرآن کریم و سکوت معنادار مدعیان آزادی و حقوق ابنای بشر، بار دیگر دروغین بودن شعارهای توخالی آنان را بیش از پیش عیان و آشکار کرد.

 

در این اعلامیه تصریح شده است: این عمل وقیحانه -یعنی سکوت در برابر توهین به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و قرآن کریم- در حالی صورت می‌گیرد که جریان‌های مستقل و حتی غیراسلامی در غرب اجازه کوچک‌ترین نقدی به اعمال رژیم منحوس صهیونیستی اعم از نسل‌کشی، کوچ اجباری، تجاوز و غارت مسلمانان و مردم رنج کشیده فلسطین و نیز جرئت قلم‌فرسایی در مورد هولوکاست را نداشته و ندارند.

 

در این اعلامیه عنوان شده است: این عمل وقیحانه که در ظاهر از سوی نشریه‌ای محلی و کوچک در فرانسه به نام «شارلی ابدو» صورت گرفته در واقع اقدامی کاملاً عامدانه و کوته‌فکرانه برای تقدس‌زدایی، عادی‌سازی و بی‌تفاوتی آحاد دینداران به مجموعه ادیان به‌ویژه دین اسلام است که البته راه به جایی نخواهد برد.

 

محکومیت اهانت نشریه فرانسوی به پیامبر اکرم(ص)

 

در این اعلامیه بیان شده است: مقابله غیراستدلالی و ناشی از عصبانیت گروه‌های ضد دین در جامعه اروپا برای مقابله با جریان عظیم اسلام‌گرایی در اروپا و جهان جواب معکوس داده و امروزه شاهد هستیم که جریان اسلام در پیاده‌روها و خیابان‌های اروپا و آمریکا به جریانی پررنگ تبدیل شده و کلام قرآن کریم و نام پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی‌(ص) هر روز بیش از پیش در جامعه اروپایی به گوش می‌رسد و بانک الله اکبر رساتر از گذشته از مساجد اروپا و آمریکا شنیده می‌شود.

 

در این اعلامیه مطرح شده است: دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی به نمایندگی از سوی جامعه دانشگاهی به ویژه مردم و ملت‌های اسلام این اهانت رذیلانه و هدفمند را تقبیح و محکوم می‌کند و از ملت‌های آزادی‌خواه جهان و دولت‌های اخلاق‌مدار می‌خواهد که با محکوم کردن توهین به مقدسات به‌ویژه ادیان اقدامات حقوقی مناسب در سطح ملی و بین المللی از خود نشان دهند.

 

در این اعلامیه تأکید شده است: اینگونه جسارت‌ها موجب جریحه‌دار کردن احساسات عموم مسلمانان شده و به ترویج رفتارهای نژادپرستانه دامن می‌زند؛ از سوی دیگر مفهوم آزادی بیان بدون مسئولیت‌پذیری ابرازکنندگان را اشاعه می‌دهد و تعهدات دولت‌ها درباره ماده ۲۰ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۹۶۶ مبنی بر ممنوعیت هرگونه تبلیغ برای جنگ، جلوگیری از ایجاد تنفرات ملی، مذهبی، نژادی و ... را زیر سؤال می‌برد و اصول بنیادین اعلامیه ۱۹۷۸ مصوب یونسکو مبنی بر ممنوعیت اهانت گروهی، ممنوعیت نفرت مذهبی، ممنوعیت نفرت نژادی، ممنوعیت نفرت ملی و حمایت از هویت‌های گروهی دینی و نژادی را هیچ انگاری می‌کند.

 

در این اعلامیه متذکر شده است: قطعنامه ۱۵۱۰ مجمع عمومی سازمان ملل مصوب ۱۹۶۰ تنفر مذهبی و دینی را محکوم کرده و کمیته تبعیض نژادی تفاوت‌های مذهبی و دینی را یک فرصت دانسته است و نه یک خطر و اعلامیه اصول بین‌المللی همکاری‌های فرهنگی، همه فرهنگ‌ها و ادیان را محترم شمرده و آنها را جزء میراث مشترک بشری دانسته است و اعلامیه نابردباری مذهبی مصوب ۱۹۸۱ مجمع عمومی سازمان ملل و نیز اعلامیه مصوب ۱۹۹۵ این گونه رفتارهای توهین آمیز را قویا رد کرده است.

 

شورای اروپا توهین به ادیان را تهدیدی علیه صلح و دموکراسی دانسته است

 

در این اعلامیه تصریح شده است: شورای اروپا در سند به شماره ۱۲۰۲ خود در سال ۱۹۹۳ توصیه به بردباری مذهبی کرده و توهین به ادیان را تهدیدی علیه صلح و دموکراسی دانسته و آن را یک شوک به جامعه بشری قلمداد کرده است.

 

در این اعلامیه بیان شده است: از این رو امضاکنندگان این دادخواهی از دولت‌های جهان و نیز سازمان‌های بین‌المللی به ویژه از مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت به‌خصوص از نهادهای حقوق بشری اتحادیه اروپا مانند شورای وزیران و دادگاه اروپایی حقوق بشر و نیز دیوان کیفری بین‌المللی می‌خواهد تا به جرم‌انگاری توهین به مقدسات در حقوق داخلی دولت‌ها و حقوق بین‌الملل اقدام عملی و عاجل انجام شود و با توهین به مقدسات و ادیان از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان اخلال در روند صلح ارزیابی شده و با دولت‌های خاطی برخورد قاطع صورت بگیرد.

 

کمیته صیانت از ادیان و حقوق و آزادی‌های دینی در سازمان ملل متحد تشکیل شود

 

در این اعلامیه عنوان شده است: شورای امنیت سازمان ملل باید اشخاصی را که صلح و امنیت بین‌المللی را با توهین به مقدسات و ادیان به خطر می‌اندازند به دیوان کیفری بین‌المللی معرفی کند و قطعنامه ممنوعیت توهین به ادیان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قویاً پیگیری و تصویب شود و کشورهای جهان به ویژه کشورهای غربی و اروپایی به مقوله آزادی عقیده که از ارکان آزادی بیان است، احترام گذاشته و حمایت کیفری کنند.

 

 

 

در این اعلامیه تبیین شده است: باید کمیته صیانت از ادیان و حقوق و آزادی‌های دینی در سازمان ملل متحد تشکیل شود و مجازات عاملان جنایت توهین به مقدسات اسلام مانند «ژرار بیار» سردبیر نشریه «شارلی ابدو» که احساسات مسلمانان جهان را جریحه‌دار کرده با ابتکار عمل سران کشورهای اسلامی و دستگاه دیپلماسی ایران از طریق دادگاه‌های داخلی و اروپایی حقوق بشر و دیوان کیفری بین‌المللی پیگیری شود.

 

در این اعلامیه تشریح شده است: پیامبر اسلام(ص) برای همه بشریت بوده و قرآن کتاب صلح و احترام به ذات انسان است؛ بنابراین از دولت‌ها و ملت‌های جهان خواسته می‌شود تا در راستای پرهیز از خشونت و تعرض به حقوق و آزادی‌های دینی و عقیدتی و حفظ صلح و امنیت بین المللی با عاملان این اعمال وقیحانه و رذیلانه بجد مقابله کنند.